Menu Zamknij

Frombork uzdrowiskiem

uzdrowisko

Jeszcze do niedawna o Fromborku mało kto słyszał. Owszem, wielu Polaków wie, że leży na Warmii w województwie warmińsko-mazurskim tuż nad Zalewem Wiślanym, mało kto jednak zdawał sobie sprawę z faktu, że ma uzasadnione aspiracje, by starać się o możliwość bycia uzdrowiskiem. W 2015 roku Rada Ministrów zdecydowała, że Frombork oraz sołectwa Bogdany i Ronin będą obszarem ochrony uzdrowiskowej.

Uzdrowisko w warmińsko-mazurskim

uzdrowiskoCo to oznacza? Frombork to stosunkowo niewielka miejscowość, niemniej bardzo atrakcyjna dla turystów. Posiada solidne zaplecze hotelowo-gastronomiczne. Wiele osób zatrzymuje się w nim, by uczynić miasto bazą wypadkową do wycieczek w najbliższe okolice. Są też plany, niezwykle korzystne dla miasta, by utworzyć uzdrowisko we Fromborku. Jest to możliwe od trzech lat, o czym postanowił polski rząd. Państwowy Zakład Higieny przeprowadził szczegółowy badania, z których wynika, iż miejscowe wody termalne (chlorkowo-sodowe) wykazują działanie lecznicze. Mogą być stosowane do zabiegów profilaktycznych, rehabilitacyjnych i leczniczych, zwłaszcza w zakresie chorób układu nerwowego, naczyń obwodowych, ortopedyczno-urazowych i reumatologicznych. Prace nad powstaniem bazy sanatoryjnej trwają. Będzie to drugie po Gołdapi miejsce w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie można będzie przyjechać w celu prozdrowotnych. Jest to o tyle uzasadnione, że badania klimatu i czystości powietrza w tych okolicach również wypadły bardzo korzystnie.

uzdrowiskoObecnie miasto poszukuje inwestorów, którzy byliby zainteresowani budową obiektów leczniczych i bazy noclegowej dla kuracjuszy. A czy będą mieli co zwiedzać, gdy przyjadą do Fromborka? Zdecydowanie! W mieście znajduje się Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja (to tu zlokalizowany jest grobowiec Mikołaja Kopernika, gdzie został pochowany w 1543 roku). Wielu turystów odwiedza również Wieżę Radziejowskiego, dawną dzwonnicę. Znajduje się w niej wahadło Foucaulta (trzecie co do długości wahadło w Polsce). Co ciekawe, mury wieży są najgrubsze w naszym kraju (liczą 7 metrów). Wielu turystów przybywa do miasta nie tylko po to, by oglądać zabytki, ale też uczestniczyć w życiu kulturalnym miasta. Co roku organizowany jest w nim Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Polska ma wiele do zaoferowania turystom z kraju i za granicy.

Często obieranym kierunkiem staje się Pomorze i znajdujące się w tej krainie miasta. Jednym z nich jest Frombork, które nie tylko jest prawdziwą gratką dla wielbicieli astronomii, ale też może być miejscem, w którym otrzyma się fachową pomoc specjalistyczną w zakresie leczenia wielu schorzeń. Warto skorzystać z bogatej oferty hoteli i pensjonatów zlokalizowanych w samym mieście i jego pobliżu.