Dobór odpowiedniego rodzaju opony rowerowej, okazuje się mieć zdecydowanie największe znaczenie, dla płynnej i sprawnej jazdy. Ważnym parametrem opony, okazuje się być zarówno jej wielkość jak też grubość, czy też wysokość. Rodzaj opony, dostosowany powinien być przede wszystkim, do typu nawierzchni, po której zazwyczaj porusza się na rowerze.

Kluczowe znaczenie – rozmiar opony rowerowej

opona rowerowaJeśli chodzi o rozmiar opony rowerowej, to tym zdecydowanie najbardziej uniwersalnym, okazuje się być wielkość 28 cali. Okazuje się być ona w pełni wystarczająca i spełniając wszystkie potrzeby, zarówno w przypadku rowerów miejskich, jak i też tych przeznaczonych do górskiej jazdy. Oczywiście w zależności od rodzaju roweru i planowego dla niego zastosowania, dostosować należy poszczególne parametry opony. Chodzi tutaj na przykład o jej szerokość – im opona węższa tym jazda rowerem będzie mogła być bardziej płynna i szybka w przypadku poruszania się po szosie, czy też innego rodzaju płaskiej nawierzchni. W przypadku poruszania się zaś po terenie trudniej dostępnym, lepszym wyborem okaże się z pewnością dopasowana opona rowerowa 28 cali o większej szerokości.

rowerCiekawostką jest fakt, że zarówno opony o wielkości 28 cali, jak i te o wielkości 29 cali, mają praktycznie wszystkie identyczne parametry, pomijając jedynie ich wysokość. Oczywiście, podczas wyboru odpowiedniej dla roweru opony, kierować się można dodatkowymi zaletami, które mogą one posiadać. Część z nich jest wyposażona na przykład w dodatkową wkładkę antyprzebiciową, która to zapewnia odpowiednie bezpieczeństwo kołom nawet w przypadku poruszania się po drodze, na której zostało rozsypane szkło. Ważne jest, aby kierować się przy doborze odpowiedniej opony szczególnie jej marką. Może mieć to znaczny wpływ na jej trwałość, oraz przystosowanie do jazdy w najtrudniejszych warunkach, co zresztą potwierdza w takiej sytuacji przyznany oponom markowym, dłuższym okres gwarancji. Ważne również, przy doborze odpowiedniej opony, aby kierować się wielkością pozostałych elementów roweru, to jest bieżnika, błotnika, czy też zainstalowanego bagażnika.

Od pewnego czasu, oraz większa liczba cyklistów zwraca baczną uwagę na rodzaj wykorzystywanych w ich rowerach opon. Okazuje się mieć to znaczenie kluczowe przede wszystkim dla możliwości zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy. Rodzaj opony, powinien być przede wszystkim dostosowany do rodzaju nawierzchni, po której zamierza się poruszać, do rodzaju roweru – miejskiego, lub górskiego, oraz do wielu innych parametrów, oraz czynników, wpływających znacząco na komfort jazdy rowerem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *